K čemu slouží rekvalifikace?
Např.17 letý chlapec opustí učební obor zedník, protože ho nebaví. Když je mu osmnáct, najde si práci ve strojírenské dílně. Napřed ve skladu expeduje a přesouvá výrobky, ale protože je šikovný a komunikativní, je pověřen prácemi přímo na dílně při broušení, kompletaci výrobků a montáži, svařování. V těchto činnostech, které vystřídal, se naučil část povolání montéra ocelových konstrukcí a zámečníka, získal tedy dvě dílčí kvalifikace, v současnosti ale může jen těžko dosáhnout jejich uznání. Když změní místo, nebude mít v ruce nic, co by dokazovalo, že určité činnosti ovládá. Může však absolvovat zkoušku v zařízení, které vlastní povolení pro provádění takových zkoušek a získat oficiální Potvrzení o vykonání profesní kvalifikační zkoušky (dříve dílčí zkoušky). Pokud těchto zkoušek vykoná více, může předložit certifikáty, a bude mu umožněno složit zkoušku pro získání úplné kvalifikace (např. závěrečnou učňovskou zkoušku nebo maturitní zkoušku). Kdo uspěje, obdrží výuční list či jiné vysvědčení dokládající jeho úplnou kvalifikaci. Dosáhne-li člověk uznání a certifikace výsledků svého učení, může se tím zlepšit jeho postavení na trhu práce, zvýší se jeho zaměstnatelnost. Zlepší se také jeho motivace k dalšímu vzdělávání.
Zajímavá informace:
Citace ze zákona č. 586/1992 Sb.
(8) Od základu daně ve zdaňovacím období lze odečíst úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání podle zákona o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání82a), pokud nebyly hrazeny zaměstnavatelem ani nebyly uplatněny jako výdaj podle § 24 poplatníkem s příjmy podle § 7, nejvýše však 10 000 Kč. U poplatníka, který je osobou se zdravotním postižením, lze za zdaňovací období odečíst až 13 000 Kč, a u poplatníka, který je osobou s těžším zdravotním postižením, až 15 000 Kč.
82a) Zákon č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání a o změně některých zákonů (zákon o uznávání výsledků dalšího vzdělávání).